Kdy je hypotéka bez dokládání příjmů dobrým řešením

22. 10. 2019 Off Od

Nemusíme dvakrát říkat, že koupě nebo stavba nemovitosti je velkým krokem. Především stojí mnoho peněz, které ne každý z nás má. V takovém případě si samozřejmě můžeme vzít hypotéku, tedy účelovou půjčku právě na financování nemovitosti.

několik mincí

Mezi nejpopulárnější a nejžádanější typy u nás patří právě hypotéka bez dokládání příjmů. To má samozřejmě svůj důvod. Tím je především snadná dostupnost a rychlost vyřízení. Zákazníci také ocení fakt, že nemusí dokládat své příjmy, což mnozí vnímají jako zásah do soukromí.

Co však dělá tento typ tak populární je fakt, že na něj dosáhne mnohem větší část obyvatelstva. Půjčit si tak mohou i lidé, kterým by byla klasická hypotéka zamítnuta, obvykle z důvodu předchozího zadlužení nebo nízkého příjmu. Nebo obojího.

Právě proto ji volí značná část především chudší části populace. Zde však také narážíme na problém. Tito lidé obvykle nemají dostatek finančních prostředků na to, aby mohli několik let tuto půjčku splácet. Část z nich to řeší tím, že si vezmou jinou půjčku, ale tím svou situaci jen zhoršují.

Na druhou stranu existují lidé, kteří sice nechtějí mít své příjmy zkoumány bankou, případně se dostali do databáze dlužníků ne vlastní vinou. Ovšem stejně jim byla hypotéka zamítnuta. Proto, ač peněz mají dostatek, musí volit právě tento typ financování.

stavba nového domu

Dalo by se říci, že značná část klientů, kteří si vyberou tento produkt, neumí skutečně přemýšlet v dlouhodobém horizontu. Ano, můžete mít dostatek peněz na dvě, případně tři měsíční splátky. Budete je však mít i za dva, tři roky? A co v případě ztráty zaměstnání?

Faktem je, že málokdo si uvědomuje, jak dlouho budou ve skutečnosti splácet. A zatímco například uprostřed léta je peněz dost, bude tomu tak i v prosinci? Zvládnete si udělat dostatečnou finanční rezervu? A co v případě nouze?

Ano, ve většině případů je při nějaké nepředvídatelné události možno zařídit dočasné pozastavení splátek. Málokdo si však uvědomuje, že úroky a poplatky běží dál. A věřte, že budou zahrnuty do celkové částky. Takže sice získáte několikaměsíční odklad, ale za jakou cenu?

Jak je vidět, je potřeba si jakoukoliv hypotéku dobře promyslet. Jinak se totiž můžete ocitnout v daleko větších potížích, než byste čekali.