Jakou péči vyžaduje zimní obuv?

16. 12. 2018 Off Od

Nejen posypové látky jako je sůl a štěrk, ale také samotný sníh a zima, mnohdy déšť a plískanice. Takovým nepřátelům musí čelit naše boty.  Aby ale nápor vydržely, je třeba jim věnovat trošku speciální péče a řádně se o ně starat. Pak jsou zaručeny výsledky v podobě déle trvajícího hezkého stavu či dokonce prodloužení jejich životnosti. Radost z toho, že naše oblíbené boty pak nosíme třeba třetí sezonu a jsou stále jako nové, je nepopsatelná. Pojďme se podívat na několik rad, jak správně pečovat o zimní obuv.

kozačky na schodech

Předností kožených materiálů je jejich dlouhověkost. Při správné péči vydrží opravdu dlouho, možná nás i přežijí. Luxusní vzhled hladké kůže se dá snadno udržet přípravky určenými přímo na ni. Musíme je však pravidelně čistit od nečistot a bláta, stačí měkkým vlhkým hadříkem. Po takovém ošetření neváhejme nanést ochranný krém na boty se směsí přímo pro daný druh kůže. Vyhledávanější jsou ty bezbarvé, protože u nich nehrozí riziko přebarvení původního odstín kožených bot. Výjimku ale tvoří černé boty, převážně ty společenské, u kterých je barva a lesk žádaná. Sytost barvy dotáhneme k dokonalosti jen se speciálním leskem na boty, který pečlivě rozleštíme. Pozor ale na to, abychom obuv nechali řádně oschnout. Na mokré boty tohle fungovat nebude.
zimní boty

Když si kupujeme zimní obuv, měli bychom si u obchodníka zjistit také informace o materiálu, ze kterého naše nové boty jsou ušité. Péče o různé svrchní materiály se totiž liší a to nejenom přípravky. Kůže je výborným materiálem, používaným již tisíce let. Efektivitu údržby našich bot docílíme pouze správnou péčí, takže například na citlivý materiál jako je semiš se používají jiné přípravky a impregnace, aby nedocházelo k poškození vlivem vody a sněhu. Zvláštností ale je, že voda se k jejich údržbě používat nesmí. Na jejich dostupnost se můžeme optat i na pokladně v obchodě, většinou je mají ihned po ruce vystavené na poličce. Také je personál proškolený na nabízenou obuv, takže rady o péči určitě oceníme. Sůl na chodnících v zimě je zátěží pro všechny boty bez ohledu na materiál, bez péče vytvoří na obuvi nevzhledné mapy, které se pak těžko odstraňují. Určitě se tak vyplatí investovat do čistících přípravků proti soli.