Nechme zeolit promluvit

10. 11. 2021 Off Od

O zeolitu se můžete dočíst v celé řadě odborných i laicky koncipovaných statích, mnohé z nich jsou vytvářeny na základě osobních zkušeností a prokazují jeden zásadní fakt: Abychom nechali zeolit prokázat jeho skutečné vlastnosti a schopnosti, jak se to o něm tvrdí na celém světě. Co to vlastně je a čím je tento minerál typický?

čistá voda v bazénu

Nezklame vás ve filtraci – zeolit se již mnoho let úspěšně využívá u bazénové či akvarijní filtrace. Je to perfektní médium a jeho vlastnosti vynikají třemi ukazateli: Za prvé filtruje na shodném principu, jako křemičitý písek, tedy rozemletím zrnek na optimální velikost mezi 0,6 a 1,2 mm. Zrnka mají ostré hrany, mezi nimiž se nečistoty snadno zachytí, ale to není vše. Uvnitř zeolitu se nachází velmi drobné dutinky, kam rovněž nečistoty pronikají, takže se tím mechanická filtrace ještě navyšuje. Zároveň zeolit umožňuje tzv. iontovou výměnu, kdy do vody uvolňuje příznivé minerální prvky a naopak z vody vychytává amoniak, který se tam dostává z našeho potu.

odpadkový koš

Likviduje i zápach – v domácnostech vzniká celá řada pachů, které nám zrovna nemusí vyhovovat a kazí náš bytový komfort. Zeolit je dokáže potlačovat a navíc jej můžete neustále proplachovat a jeho absorpční schopnost prodlužovat. Kupříkladu může posloužit jako vychytávač zápachu z odpadkového koše nebo z obuvi či ze zvířecích toalet.

Je velmi dekorativní – zeolitová drť o různých frakcích může získat zajímavou podobu a vyzdobit různá zákoutí na zahradě, před domem, podél přístřešků, u rodinných domů nebo rekreačních chat, penzionů, hotelů, nákupních center, může zapůsobit v parcích s fontánami, na lesních cestách, cyklostezkách a třeba i na bosonohých chodníčcích, které dnes vznikají po celé republice.

Pokojové rostlinyzeolit lze umístit nejen na povrch zeminy jako dekorativní prvek v květináči, ale i smísit se substrátem pro zlepšení propustnosti vzdušného kyslíku, zvýšení zásaditosti půdy a zmenšení tvorby plísní a hub.