Poznejte Vltavu trochu jinak

7. 9. 2022 Off Od

Máte rádi vodu, říční toky, a přesto nejste zdatní vodáci a ani to nechcete vyzkoušet z obav, že byste to nemuseli fyzicky zvládnout? Nemusíte se po řekách přímo plavit, abyste obdivovali jejich krásu, nabízíme vám možnost, jak to udělat, jak praví reklama, „i bez namáčení“.

Horní úsek Lenora – Lipno

Vltavu stojí za to prohlédnout si od horního toku na Šumavě, tedy konkrétně z míst, která jsou dostupná pro motorová vozidla. Utábořit se můžete např. u Soumarského mostu a odtud pak směřovat podél toku až k přehradě Lipno. Můžete tu v Horní Plané nebo ve Frymburku vyzkoušet i přívozy, které váš, případně pronajatý vůz z půjčovny dodávek v Praze 5, přepraví na druhý břeh.

meandry Vltavy

Lipno – Loučovice – Vyšší Brod – Český Krumlov

Pronájem dodávky je výhodný hned z několika důvodů. Za prvé se vozíte všichni pohromadě, takže můžete třeba v osmi lidech pozorovat krásy přírody a užívat si vaší přítomnosti. Za druhé se vám lépe plánuje program dne, na nikoho se cestou nikde nečeká a máte jen jeden vůz, tedy vyžadujete vždy pouze jedno parkovací místo. A samozřejmě jen jedny výdaje za pohonné hmoty.

Kouzla Vltavy můžete obdivovat i pod Lipnem, velmi působivý je úsek pod Loučovicemi – Čertovy proudy, a nádherné meandry Vltavy mezi Vyšším Brodem, Rožmberkem nad Vltavou, Zátoní a Českým Krumlovem. Silnice tudy vede podél řeky a vy máte na celé panorama nádherný výhled.

Vltava v Českém Krumlově

Svatební cesta do Jiljí

Chcete-li si užít jízdu s dodávkou až do „morku kostí“, pokračujte podél Vltavy až do Českých Budějovic a pak k zámku v Hluboké nad Vltavou. Cestou se můžete zastavit v Českém Vrbném u slalomového kanálu a pokračovat až k obci Poněšice, kde byla natáčena i oblíbená česká komedie s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou „Svatební cesta do Jiljí“. Dva kilometry jihozápadně od obce u pravého břehu Vltavy je vybudováno rekreační středisko, v němž se odehrával závěr filmu.