Mobil nepustíme z ruky

22. 10. 2020 Off Od

Potkáváme je denně. Na ulici, v autobuse, v tramvaji, v obchodě. A možná k nim sami patříme. Jsou to lidé, kteří nespustí svůj mobil z ruky, neustále do něho zírají, čtou zprávy, sledují Facebook nebo jen neklidně těkají různými aplikacemi. Telefon dávno není jen n telefonování a lidí již nekupují noviny, aby se dozvěděli, co je kde nového.

Jak začíná i končí náš den?
Pro mnoho lidí den začíná i končí na internetu. Ráno se probudí, a ještě než dojdou do koupelny, zkontrolují si zprávy na telefonu. A to samé děláme před spaním. Ještě než usneme, napíšeme poslední SMS, přepošleme fotky z dnešního dne, zjistíme, jak ostatní trávili den, zahrajeme si nějakou hru a pak konečně můžeme jít spát.

Máme přátele?
A jak je to s našimi přáteli? Na Facebooku jich máme hned několik stovek. A ve skutečnosti? Přiznejte si, kdy jste byli naposledy s kamarádkou na kávě nebo posedět s přáteli u dobrého vína? Lidé dnes nemají čas na opravdové přátelství, raději sedí doma se svým „miláčkem“ v ruce a sledují, co se kde šustne přes kybernetiku a snaží se nic nepromeškat. Ztrácíme tak ale schopnost začlenit se do společnosti, umět se bavit a vycházet
s ostatními.

Čteme knihy?
Je škoda, že knihu dnes vezme do ruky málokdo. Při čtení klasické knížky nám v hlavě utkví mnohem více informací než při čtení obrazovky. Cvičíme tak svou paměť i svou představivost. Telefony nám však spolehlivě paměť zamlží.

Trénujeme paměť?
Internet máme po ruce vlastně neustále. Znamená to také to, že si již tolik nemusíme namáhat paměť. Ten, kdo si nemůže na něco vzpomenout, nepátrá ve své hlavě, ale okamžitě to jde zadat do vyhledávače. Svou paměť už trénujeme málokdy, a naše schopnost pamatovat si a učit se je něco, co nás udržuje duševně svěží. Jenomže soustředěně přemýšlet nad problémy je prostě namáhavé a stojí to čas a energii.