Proč plast patří mezi nejvíce používané materiály

21. 12. 2019 Off Od

Schválně se rozhlédněte kolem sebe. Kolik plastových věcí napočítáte? Jistě jich je hodně, že? Pravděpodobně více, než se na první pohled zdálo. Je nezpochybnitelným faktem, že co se týče menších výrobků a předmětů denní potřeby, patří plast mezi zdaleka nejvíce používané materiály goodjump.cz. Ale proč tomu tak je? Čím si to zasloužil?muž sbírající plastový odpad

Víme, že pro životní prostředí představuje poměrně značnou zátěž. Jelikož se vyrábí převážně z ropy, vyčerpává už tak dost omezené přírodní zdroje. Navíc se při jeho výrobě do ovzduší uvolňují jedovaté plyny. U nás jsou sice zachycovány nejrůznějšími filtry, ovšem není to standard zdaleka všude, zejména pak v zemích třetího světa. A právě tam je výroba nejčastěji přesouvána, právě kvůli poměrně laxním zákonům, co se týká ekologie, i velmi levné pracovní síle.

Po použití se pak na skládce rozkládá velmi dlouho, a jeho spalování opět vypouští řadu jedovatých plynů do ovzduší. Nelze jej tedy bezpečně ukládat na skládku, ani spalovat. Nemluvě o tom, že se z něj uvolňují takzvané „mikroplatsty“, tedy miniaturní plastové částice tak malé, že jsou pouhým okem nerozeznatelné.

Ty pak najdeme například v pití, natočeném v plastové lahvi. A čím déle tam bylo uloženo, tím vyšší je jejich obsah. Není snad třeba dodávat, že jejich konzumace není zrovna zdraví prospěšná. A pokud jej pak dáme na skládku, uvolňují se tyto částice dále a zamořují přírodu.

Proč se tedy tak moc používá, když je tak škodlivý? Má to několik důvodů, z nichž hlavní je to, že jeho výroba je velmi levná a technologicky poměrně jednoduchá. Jedná se prakticky o nejlevnější obalový materiál s určitou odolností, který máme.plastová láhev  <a href=http://www.rozhlas.cz/strednicechy/slova/_zprava/lahev–199437 s vodou“ src=“https://durit.cz/wp-content/uploads/img_a372602_w1981_t1584011835.jpg“ style=“width: 640px; height: 360px;“>

Dále je tu fakt, že je odolný vůči nárazu i tlaku, nelze jej tedy hned tak rozbít. Můžeme tak například láhev používat poměrně dlouho, aniž by ztratila svou kvalitu. To samé platí samozřejmě i u skla, u něj je však větší pravděpodobnost, že se rozbije. Jsou také velmi lehké, což znamená snadnější přenášení. O jejich odolnosti vůči vnějším vlivům není třeba psát – je to jeden z těch důvodů, proč se tak těžko rozkládají.

Už je tedy jasné, proč je tak oblíbený. Musíme se však ptát, zda cena, kterou nakonec za jeho používání platíme, není příliš vysoká. Odpověď záleží na každém z nás.