Historie a využití krajky – Jaké druhy známe a jak se vyrábějí?

7. 7. 2021 Off Od

Nic nepůsobí tak elegantně a honosně jako krajka. Má široké využití a zdobí se jí mnoho oděvů a látek. Jaká je historie krajky a na co se nejvíce využívá?

Historie a využití krajky – Jaké druhy známe a jak se vyrábějí?

Když se řekne krajka, každý si vybaví bílou a hodně zdobenou látku. Krajek je opravdu nespočet druhů, nejkvalitnější jsou ale samozřejmě ručně dělané krajky, které se dnes už málo vidí, protože je nahradily krajky méně pracné a taktéž nekvalitní. Krajky se ale začaly vyrábět už před dávným časem a tehdy šlo o opravdu unikátní kousky látky, které si nemohl dovolit každý. Kde se krajka vzala a na co se dodnes využívá?

pexels-photo-341372

Něco z historie

Už od čtvrtého století se objevují informace o tom, že krajka byla hojně využívána ke zdobení oděvů, avšak až s Itálií v šestnáctém století je krajka spojována nejčastěji. Na výrobu krajek se v počátcích využívaly paličkovací stoje, mimochodem metoda paličkování se na jejich výrobu využívá dodnes. Úplně první paličkovací stoj, který byl řádně patentován, se objevil v Anglii, ale už staří Egypťané využívali jednodušší paličkovací nástroje na zhotovené prvních krajek. Někdy v 17. – 18. století byly krajky oblíbené zejména ve Španělsku a Francii, dále pak právě v Anglii. Odtud se pak šířily dále do světa.

pexels-photo-3552358

Klasické zdobení a výroba

Krajky se dodnes využívají na zdobení svátečních a tradičních oděvů, zejména svatebních šatů, spodního prádla nebo se z nich zhotovují ubrusy, záclony a prostírání. Záleží vždy na tom, jak je krajka zhotovená. Kromě tradičního paličkování se krajka může šít, běžné je i háčkování, pletení nebo vyšívání. Existují desítky metod, některé národy mají dokonce své vlastní metody, existuje tak Evropská krajka, Španělská krajka, Orientální krajka a mnoho dalších. Výroba tradičních ručních krajek je poměrně složitá, od toho se odvíjí i jejich cena, dnes ale pomalu tradiční ruční výrobu vytlačuje strojní zpracování, ostatně jako je tomu téměř u všeho.

Vyrobit ručně krajku trvá poměrně dlouho a jsou na to potřeba hodně zručné ruce, výsledek ale určitě stojí za to. Tahle ozdobná látka zkrátka nikdy nevyjde z módy.